Wyjątkowy prezent dla naszych Darczyńców


Za każdą darowiznę na cele statutowe Fundacji Niezwykli Ludzie – w wysokości minimum 35 zł – otrzymasz e-book „Oczami autysty” autorstwa Adama Siłkowskiego, dostępny tylko za pośrednictwem naszej fundacji. Wejdź w zakładkę „wesprzyj nas”, która pojawia się w dole ekranu, tam możesz wybrać kwotę darowizny i ją przekazać. Jeżeli chcesz wpłacić inną kwotę od zaproponowanych, naciśnij „inna kwota”.

Po wpłynięciu darowizny na konto fundacji w ciągu 2 dni wyślemy na Twój adres email (podany przy dokonywaniu darowizny) e-book w formacie pdf.

Uwaga – wiadomość z załączonym e-bookiem może trafić do spamu. Prosimy o sprawdzanie tego folderu.

Dowiedz się więcej o książce


Książkę tę wraz ze wszystkimi wierszami napisał nastoletni autystyczny Adam. Zrobił to samodzielnie, pisząc jednym palcem na tablecie. Ogólnie jego funkcjonowanie można śmiało określić mianem głębokiego autyzmu, gdyż od urodzenia nie jest samodzielny w żadnym aspekcie życia, nie mówi, nie ma kontaktu wzrokowego, jest hiperaktywny i bardzo pochłonięty przez zachowania stereotypowe. Tym bardziej to, co stworzył wydaje się niesamowite.

„Dawno temu zauważyłem, że otaczający nas ludzie niewiele o nas wiedzą.”

„Zdecydowałem, że jak tylko będę gotowy, to postaram się to zmienić.”

„Zależy mi na tym, aby świat bardziej się na nas otworzył i zaczął dostrzegać naszą inteligencję, wartość i wrażliwość.”

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się na temat Autora lub przeczytać fragment jego książki to odwiedź stronę książki https://oczamiautysty.pl/

 

Poniżej zamieszczamy opinie o książce Adama, które napisały osoby na co dzień zajmujące się pracą z autystami.

Adam w książce „Oczami autysty” osiągnął swój cel. Chciał, aby poruszyła ona ludzkie serca – moje poruszyła bardzo. To jest wręcz wypisane w moim sercu. Przelał na papier i bardzo precyzyjnie ujął to, co moja obserwacja, wiedza i intuicja podpowiadały mi od zawsze. W niesamowicie trafny i rzeczowy sposób napisał o swoich spostrzeżeniach. Prosto i przejrzyście opowiada o odczuciach chłopca ze spektrum, robi to również w imieniu wszystkich, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Jego książka łamie stereotypy, które narosły wokół osób z ASD. Każdy człowiek powinien ją przeczytać a w szczególności ci, którzy mają jakikolwiek wpływ na los ludzi dotkniętych autyzmem.

Justyna Ambroziak
PREZES STOWARZYSZENIA NA RZECZ EDUKACJI, TERAPII I WSPOMAGANIA DZIECI Z ASD „UNLOCK”

To książka, która zostaje w pamięci , książka obok której nie można przejść obojętnie. Pobudza do dyskusji , myślenia i refleksji, bo choć nie ma bardzo dużo stron zawiera niezwykle dużo treści. Czyta się ją i wraca do niej, by przeczytać ponownie i dostrzec kolejne warstwy . Opowiada o autyzmie, ale przede wszystkim o niezwykle utalentowanym, inteligentnym i wrażliwym 15 letnim chłopcu. O jego ograniczeniach, z którymi mierzy się na co dzień, ale też o jego możliwościach które kryją się w nim . Nie łatwo je dostrzec, ale dzięki tej książce można je zobaczyć i zrozumieć . To wyjątkowa podróż, która pomaga trochę lepiej poznać świat autyzmu i dzięki , której zaczynamy widzieć więcej spotykając osobę z autyzmem.

Maja Szymor
PSYCHOLOG DZIECIĘCY, TERAPEUTA AAC, WSPÓŁWŁAŚCICIEL OŚRODKA I PORADNI „PRZYSTAŃ SZKRABA”

Jako matka trójki dzieci z autyzmem czytałam niejedną książkę w tej tematyce. Ta jednak jest jedyna w swoim rodzaju, bo nie jest to perspektywa zewnętrzna badacza czy naukowca, ale jest pisana jakby od środka przez osobę autystyczną. Autor odważnie wpuszcza czytelnika do swojego świata. Jest to świat, o którego istnieniu nie mielibyśmy pojęcia. Jest jak ukryty skarb czy tajemniczy ogród. Nikt o nim nie wie, ale kiedy zdecydujemy się go poznać, odkryjemy niesamowitą głębię wyrażoną w pięknych i poruszających wierszach; przeczytamy szczere, mocne i prawdziwe do bólu słowa o nas rodzicach i terapeutach. Trudne, ale jakże potrzebne, skłaniające do refleksji. Jest to książka także rodziców dzieci rozwijających się typowo, która może im więcej powiedzieć o autystycznym świecie niż niejeden teoretyk.

Agnieszka Sułkowska

AUTYZMPOLUDZKU.PL

Przeczytałam książkę Adama dwa razy pod rząd, tego samego dnia, kiedy ją dostałam. Po raz pierwszy jednym tchem, za drugim razem – z większym namysłem. Gdy piszę tę krótką rekomendację, przeglądam książkę znowu i także coś w niej odkrywam. Nieczęsto mamy przecież możliwość, by wejrzeć w świat niemówiącej osoby w spektrum autyzmu, poznać jej przemyślenia i rozterki, spojrzeć na świat jej oczyma. W Polsce książek takich jak ta nie mamy prawie w ogóle. Adam to nastolatek z autyzmem, dla postronnego obserwatora zamknięty w świecie swoich sensorycznych doznań i myśli nieujawnianych w zwyczajnej komunikacji. Miałam okazję spotkać Adama kilka lat temu i porozmawiać z Nim przez chwilę – rozmowa była „hybrydowa”, choć nie w takim sensie, do jakiego przyzwyczaiła nas pandemia: Adam pisał, ja mówiłam. Wspierała Go Pani Maja, terapeutka, która przez wiele lat z Nim pracowała. Spotkanie było dla mnie niezwykłym przeżyciem. Próbowałam potem namówić Rodziców i Adama – za pośrednictwem pani Mai – na udział w badaniu, dzięki któremu moglibyśmy może dodać jakąś kropelkę do wiedzy o życiu niemówiącej osoby z autyzmem. Nie udało się wówczas, ale dzisiaj dzięki Adamowi wszyscy możemy do tego nieznanego nam świata zajrzeć. Książka to szczery zapis przemyśleń Adama – czasem gorzkich, czasem dokumentujących miłość do bliskich, wiarę w ludzki rozum i naukę. Są także wiersze – przejmujące i odzwierciedlające niezwykłą wrażliwość Autora.

Ze swojej zawodowej perspektywy odbieram tę książkę jako manifest do profesjonalistów pracujących z osobami w spektrum autyzmu, wezwanie do refleksji i większej otwartości wobec ludzi, którzy nie mówią i nie zachowują się typowo, ale nie znaczy to przecież, że nie myślą, nie czują, nie wiedzą… Zapewne Adam nie pisał swojej książki do profesjonalistów tylko i inni czytelnicy znajdą tu także coś dla siebie. Ta książka to inspiracja do głębokich przemyśleń dla każdego. Gorąco zachęcam do jej przeczytania – na pewno nas wzbogaci.

Ewa Pisula
PSYCHOLOG, PROFESOR NAUK HUMANISTYCZNYCH, PRACOWNIK NAUKOWY WYDZIAŁU PSYCHOLOGII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO